Ilie Dumitrescu – antrenorul :)

by Emisor on 29/08/2010 · 4 comments

in Liga I - fotbalul nostru

Nu vreau să intervin inoportun, daaaar observ ca un emoticon supărat că subiectul momentului trece neobservat. Băi, unde e Ilie? :)

În momentul de faţă, când spui Ilie, nu te poţi referi decât la unul singur: Dumitrescu. Stelei i s-a mai întâmplat să aibă oameni slabi pe bancă, însă cred că acum asistă la o premieră tristă. Iliuţă reprezintă pentru meseria pe care o încearcă un echivalent al lui Dinamo în Europa. Adică se ia undeva la trântă cu  zero şi iese mediocru din scenă cam de fiecare dată. Prin “cam de fiecare dată” înţeleg episoadele de la Bacău, Galaţi, Braşov, Egaleo, Akratitos, Kalithea şi de la alte echipe cu nume îndoielnic din Grecia şi Cipru. Da, o să-mi spuneţi de PAOK şi AEK, dar cifrele îl bagă cu indulgenţă doar la caretakeri în ambele cazuri.

Să presupunem că vorbim doar de multe accidente, ghinion şi patroni care nu l-au înţeles. Îmi plac scenariile imposibile. Cu ce vine Dumitrescu în Ghencea? Cu experienţa acumulată în calitate de mână dreaptă a lui Horia Ivanovici la Fanatik Show şi cu o atitudine VIPă justificată doar de prestaţiile CA JUCĂTOR la World Cup 1994. Sper să nu-i văd coloana despre care îi place atât de mult să vorbească îndoindu-se la primele eşecuri.

Papagalii umpleau Contraatacuri la rând cu discuţii despre capacitatea lui Hagi de a fi sau nu antrenor. Pont: situaţia lui Ilie e puţin mai serioasă, aşa că o revelaţie de asta ar face cutremur în rating :) Ah, stai că Steaua a bătut Brăneştiul şi Vasluiul, după care l-a făcut mare pe Tătăruşanu la Zurich (locul N în Elveţia). Toate accidentele astea nu fac decât să-i alimenteze lui Ilie  impresia că îşi merită locul de A1. Urmează sclifoseli accentuate de orice punct câştigat, idei tactice care să împartă 11-le dubios şi conflictul inevitabil cu Gigi.

Sper ca măcar de data asta să-mi fi interpretat corect viziunile.

Just for fun, două texte simpatice feat. Ilie pe farablaturi.ro, aici şi aici.

Postari cu subiect asemanator

Daca-ti place blogul 3Surse, da-ne “like” pe Facebook.

Aboneaza-te prin RSS sau prin E-mail si afli instant ce se scrie nou pe blog!

{ 3 comments… read them below or add one }

1 cr1stian August 29, 2010 at 10:13 AM

ai dreptate. iliuta deja incepe sa creda despre el ca e antrenor. nu inteleg cum unii jurnalisti de comenteaza pe la tv nu vad ca omul nu are nici o treaba cu meseria asta. sunt convins ca ori sunt prosti ori platiti sa nu spuna adevarul.

2 Emisor August 29, 2010 at 11:45 PM

Şi-a asumat şi remiza cu Poli. La modul că dacă nu era el, sigur pierdea Steaua :)

3 Alin August 31, 2010 at 8:58 PM

Stanca: “Probabil lui Ilie i-a fost frică să discute cu mine. Poate era prea ocupat cu tactica”
=)) a subordonat adversarul, sa moara gica de nu!

Leave a Comment

{ 1 trackback }

Previous post:

Next post: